5 zasad świadomych zakupów modowych

18 listopada 2019


Wiele słyszy się teraz o pędzącym konsumpcjonizmie, manipulacjach sprzedawców i ogromnej machinie branży odzieżowej. Okazuje się jednak, że wystarczy kilka racjonalnych sposobów, aby dokonywać właściwych wyborów. Oto świadome zakupy modowe w naszym poradniku!

1 | Przemyślane zakupy, także w trakcie wyprzedaży

Czy kiedy wyruszasz na zakupy spożywcze, robisz listę? Tak? No to świetnie! Wystarczy przełożyć tę zasadę na modę! Zastanów się zawsze przed nadchodzącym sezonem, czego potrzebujesz. Lekki trencz na wiosnę, sweter z wełną, ołówkowa spódnica, a może skórzane botki czy klasyczna, czarna torebka? Możesz także zanotować trendy, które Cię interesują. Żeby jednak nie ulegać impulsywnym zakupom, po spisaniu listy poczekaj kilka dni. Zobacz, czy po czasie, nadal chcesz je mieć. Jeśli tak – wybierz ten jeden niezbędny. Z resztą – poczekaj do wyprzedaży!

To będzie kolejny etap weryfikacji Twoich potrzeb. Jeżeli okaże się, że któraś “zachcianka” nadal nią jest – po prostu kupisz ją. Zwykle jednak okazuje się, że po upływie miesiąca czy dwóch lista mocno się kurczy.

Podobnie, gdy planujesz zakupy wyprzedażowe. Nie wybieraj się do galerii handlowej czy nie spędzaj wieczoru scrollując platformy sprzedażowe tylko po to, by poprawić sobie humor. Potem będziesz musiał/a radzić sobie z zalegającymi w szafie, zupełnie niepotrzebnymi bądź raz założonymi rzeczami.

Świadome zakupy w modzie

2 | Szafa kapsułowa

Dopasowanie do sylwetki i stylu: Twoje dwa kroki do lepszych modowych zakupów! Kolekcje Vevy tworzymy w duchu szafy kapsułowej – to znaczy, w taki sposób, by wszystko do siebie pasowało. Dzięki temu możesz komponować nieskończenie wiele stylizacji! O tym, w jaki sposób ją budować i znaleźć swój styl, pisaliśmy już na blogu – artykuł znajdziecie tutaj.

3 | Świadome zakupy w modzie – wybieraj jakość!

Masz grubą kurtkę, ale jakoś tak nadal jest Ci w niej chłodno? Sweter, mimo, że wyprany zgodnie z przeznaczeniem, zmechacił się i skurczył? A w t-shircie przesunęły się szwy? To tylko oznaka, że jako klient wpadłeś znów w sidła pozornej jakości. Świadome modowe zakupy nie mogą odbyć się bez sprawdzenia metki. Len, jedwab, kaszmir, wełna, bawełna – tego szukaj! Sprawdzaj, w jaki sposób powinieneś później dbać o ubrania. Jeżeli okaże się, np. że jedwabną bluzkę za każdym razem musisz oddawać do chemicznego czyszczenia, czy traktować specjalnymi środkami – niekoniecznie musi to być przyjazne dla środowiska. Więcej o procesie produkcji dowiesz się z dokumentu The True Cost. Pamiętaj też, że bawełna bawełnie nie jest równa. To dość skomplikowana kwestia, jeśli więc chcesz się zagłębić w temat, sięgnij do poradnika Joanny Glogazy:

5 mitów o jakości ubrań

Rodzaje tkanin i dzianin

Przede wszystkim jednak myśl zdroworozsądkowo. Nie zawsze wysoka cena = wysoka jakość.

4 | Wspieraj polskie marki

Może nie zdajecie sobie z tego sprawy, ale przez skórę wchłaniane jest do naszego organizmu 75% substancji zawartych w odzieży! Co to oznacza? Musimy bardzo zwracać uwagę na to, co nosimy – niemal z taką samą dbałością, jak to, co sobie dostarczamy jedząc. Stąd bezpieczniejszym wyborem na pewno są nasze rodzime marki – pod warunkiem, że produkcja odbywa się w Polsce! Najlepiej byłoby jeszcze wiedzieć, czy dana marka przestrzega zasad chroniących przyrodę, czy jest odpowiedzialna względem swoich pracowników i dobrze ich traktuje. Warto zaglądać na stronę Fashion Revolution i czerpać z ich doświadczeń oraz obserwacji.

5 | Dbaj o ubrania, czyli świadome zakupy modowe… w domu

Jeśli już posiadasz wymarzone ubrania w swojej szafie, nie brakuje Ci wysokiej jakości swetrów czy spodni – nie wahaj się… dbać o nie! To podstawa odpowiedzialnego podejścia do zakupów. Dzięki temu już zakupione rzeczy dłużej z Tobą zostaną. Najlepiej czytać metki lub sprawdzać, w jaki sposób traktować konkretne tkaniny. W przypadku zakupów bezpośrednio u lokalnego twórcy czy projektanta na pewno można go od razu zapytać o sposoby pielęgnacji ubrania!
Dodaj komentarz

Komentarze