Bardzo często w szafach moich klientów znajduję kilkanaście podobnych koszul w kratkę i jedną (ok, czasami dwie) wizytową koszulę. Tymczasem biała casualowa koszula to idealnie rozwiązanie nie tylko do marynarek. Podwiń w niej rękawy i przymierz do ulubionych spodni – jestem pewna, że docenisz ją bardziej niż niejeden model w kratę. Jak wybrać idealną męską koszulę? Wszystkie istotne wskazówki znajdziecie poniżej.
Jak wybrać idealną męską koszulę – pięć zasad stylistki
1. Idealna casualowa koszula powinna być dopasowana w klatce piersiowej tak, żebyś mógł w niej swobodnie usiąść i nie obawiał się o rozchodzące się guziki. Jeśli, pomimo wybrania fasonu slim fit koszula jest w tym miejscu nadal zbyt szeroka, najlepiej skorzystać z dodatkowego taliowania i dopasowania jej u zaufanego krawca.
2. Szwy koszuli powinny kończyć się zawsze na krawędzi barków. Te sięgające poniżej świadczą o zbyt małym rozmiarze lub źle dopasowanym fasonie.
3. Mankiet koszuli ma kończyć się u nasady kciuka.
4. Kołnierzyk wybierz w rozmiarze, który pozwoli Ci na swobodne zapięcie koszuli na ostatni guzik. Jeśli możesz pomiędzy zapięty kołnierzyk, a szyję włożyć dwa palce to znak, że udało Ci się dobrać idealny rozmiar.
5. Pamiętaj, że casualową koszulę możesz nosić również wyciągniętą na zewnątrz. Warto w tym przypadku zadbać o to żeby miała odpowiednią długość. Sprawdź czy sięga połowy długości rozporka bo to ta jest uznawana za idealną. W innym przypadku albo masz do czynienia z koszulą wizytową, albo lepiej skrócić koszulę u krawca.
Jak kupować koszulę?
Kupując koszulę warto mieć na uwadze, że każda marka ma w swojej ofercie najczęściej kilka fasonów koszul. Nie oznacza to jednak, że każdy z nich będzie szyty w identyczny sposób. Warto więc zmierzyć koszule w co najmniej 2 sklepach lub zamówić kilka modeli online. Nie jest też zasadą, że fasony slim fit są idealnym rozwiązaniem tylko dla mężczyzn o szczupłej sylwetce. Jeśli jednak masz dużą nadwagę, warto sięgnąć w pierwszej kolejności po modele oznaczone metką comfort line lub regular fit. Casualowe koszule możemy nosić tak z jeansami, jak i ulubionymi chinosami, warto wówczas zwrócić uwagę podczas zakupów na to czy wszystkie te elementy pasują do siebie kolorystycznie i jak prezentują się w zestawieniu z butami. Nie zapominaj również o zasadzie, że koszule wizytowe nosimy zawsze w spodniach.
Kolor, materiał i rękaw koszuli – jakie wybrać?
Jeśli dobrze się czujesz w czerni koniecznie zainwestuj, poza białą i błękitną, również w czarną, matową koszulę. Dla panów z bardzo jasną karnacją polecam zastąpić czarny kolor granatem albo grafitem. Doskonałym wyborem na ciepłe dni będą koszule z dodatkiem lnu, który ma właściwości antyseptyczne i chłodzące. W sytuacjach kiedy zależy nam na tym, żeby koszula się nie gniotła, warto wybrać model z dodatkiem poliestru, który zachowa jej nienaganny fason również pod marynarką.
A jeśli jesteśmy już w temacie koszul noszonych pod marynarkami, nie zapominaj, że absolutnie nie nadają się do tego te z krótkim rękawem. Zarezerwuj je na weekendowe, nieformalne spotkania lub wakacje.
Listwy w kołnierzyku – do czego służą?
Bardzo częstym błędem jest pozbywanie się drobnych pasków umieszczanych w kołnierzykach koszul tuż po zakupach. Paski te zapobiegają deformacji kołnierzyka podczas prania, więc warto je zatrzymać.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę kupując koszulę?
Jedna z ostatnich wskazówek dotyczy wyboru kołnierzyka. Za ten najbardziej uniwersalny uznaje się kołnierz włoski (tutaj znajdziesz koszulę z tym typem kołnierzyka). Będzie świetnym wyborem, jeśli planujesz nosić koszulę i do spodni typu chino, i do marynarki.
Jeśli zastosowałeś się do wszystkich moich porad zakładam, że Twoja nowa koszula będzie Twoją ulubioną przez długi czas. Pozostaje mi doradzić Ci na sam koniec żebyś podwinął w niej rękawy i rozpiął kołnierzyk. Nic przecież nie podkreśli Twojego stylu i charakteru lepiej niż odrobina nonszalancji.
Katarzyna Sekścińska
Stylistka dla Mężczyzn i Kobiet, Personal Shopper
W make me. łączę usługi profesjonalnego personal shoppera i stylisty z ofertą z zakresu personal brandingu. Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu pomagam moim klientom budować wizerunek i unikalny styl, który pozwala im osiągać cele w życiu prywatnym i zawodowym. Hołduję zasadzie less is more oraz praktycznym rozwiązaniom w budowaniu spójnej i nowoczesnej garderoby. Dbam o wizerunek artystów, osób publicznych i klientów indywidualnych. Pracuję z najlepszymi ekspertami i najlepszymi polskimi markami modowymi zapewniając moim klientom profesjonalne i skrojone na miarę ich potrzeb usługi.
Dodaj komentarz
Komentarze