Moda i trendy w nowej dekadzie – co nas czeka?

06 lutego 2020


Wkroczyliśmy w 2020 rok z pytaniem na ustach: jakie zmiany przyniesie nowa dekada? Koniec 2019 roku stał pod znakiem prognoz o końcu streetwearu (Virgil Abloh) i początku boomu na vintage pod każdą postacią. Branża mody, jako jedna z najbardziej szkodliwych dla środowiska, jest wręcz zmuszona do wdrożenia proekologicznych rozwiązań. Jak to zmieni nasze szafy? I jak nie dać się zwariować w obliczu tych wszystkich zmian? Przed Wami moda i trendy w nowej dekadzie!

Ekosnobizmy nowej dekady

Przekonałyśmy się, że idea less is more sprawdza się świetnie, jeśli nie jest nam obojętna przyszłość naszej planety. Wspomniane “mniej znaczy więcej” odnosi się również do jakości ubrań, które decydujemy się kupić. Jakość zmieniła jednak swoje znaczenie w kontekście ubrań. Niekoniecznie oznacza, jak kiedyś, wybieranie rzeczy uszytych z kaszmiru czy jedwabiu, ale jest równoznaczna z poszanowaniem środowiska i jego zasobów. Za nowy “snobizm” i jakość uznajemy materiały ekologiczne i włókna, które dotychczas nie były używane w branży odzieżowej. Przykładów nie musimy szukać daleko. Znacie bananatex, czyli ekomateriał z włókien bananów? Hasła takie jak eko i sustainable są już od kilku sezonów na ustach nie tylko świadomych i wymagających klientów czy niszowych marek, ale również wielkich sieci, dotychczas kojarzonych jedynie z fast fashion. Miejmy nadzieję, że nowa dekada zweryfikuje zobowiązania m.in. inditexu (Zara) i na dłuższą metę zmieni nieodwracalnie branżę na lepsze.

Vintage – trend na ubrania z historią

O ile poprzednia dekada wniosła do naszych szaf minimalizm i nietracący na popularności trend slow fashion, o tyle rok 2020 zapoczątkuje prawdziwy boom na zakupy vintage. Moda kocha powroty! Zatem trudno oprzeć się wrażeniu, że to właśnie unikatowe rzeczy vintage wprowadzą prawdziwie świeży powiew do naszych szaf. Poza nieuniknioną satysfakcją z posiadania ubrań i dodatków z duszą – otrzymamy bonus w postaci troski o środowisko. Nie ma nic bardziej trendy niż danie drugiego życia ubraniom z drugiej ręki!

Moda i trendy: Wypożyczaj zamiast kupować

Kolejna alternatywa dla tradycyjnych zakupów to wypożyczalnie. Do tej pory z możliwości wypożyczania ubrań na specjalne okazje korzystały głównie aktorki czy celebryci. Na zasadzie barteru promowali w ten sposób zaprzyjaźnione marki lub projektantów. Dzisiaj jest to usługa dostępna dla każdego i to w najwygodniejszej z możliwych opcji, czyli online. Nie musimy już ograniczać się budżetem, jeśli planujemy ważne wyjście. Sukienki w butikach warte są często nawet kilka tysięcy złotych, a te możemy pożyczyć na jeden wieczór za ułamek tej kwoty. Moda i trendy na 2020 oznaczają rozsądniejsze podejście do konsumpcji!

Garderoba kapsułowa – patent na szafę marzeń

Ostatnim z kluczy do garderoby nowej dekady jest szafa kapsułowa, czyli przemyślana i skrojona na miarę naszych potrzeb. Są w niej i ponadczasowe ubrania świetnej jakości i te vintage, które nadają jej unikalnego charakteru i nie pozwalają na nudę. Kapsułowa szafa nie oznacza również rezygnacji z kolorów. Ważne jednak, żeby korespondowały one ze sobą i uzupełniały się. Co z kolei umożliwi nam stworzenie codziennych zestawów w kilka minut. Pamiętajmy, że moda ma dawać nam radość i pewność siebie, a to w nowej dekadzie pozostanie jednym z jej kluczowych zadań.

 

Katarzyna Sekścińska

Stylistka dla Mężczyzn i Kobiet, Personal Shopper

W make me. łączę usługi profesjonalnego personal shoppera i stylisty z ofertą z zakresu personal brandingu. Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu pomagam moim klientom budować wizerunek i unikalny styl, który pozwala im osiągać cele w życiu prywatnym i zawodowym. Hołduję zasadzie less is more oraz praktycznym rozwiązaniom w budowaniu spójnej i nowoczesnej garderoby. Dbam o wizerunek artystów, osób publicznych i klientów indywidualnych. Pracuję z najlepszymi ekspertami i najlepszymi polskimi markami modowymi zapewniając moim klientom profesjonalne i skrojone na miarę ich potrzeb usługi.
Dodaj komentarz

Komentarze